Press Release

Český pavilon na EXPO 2015 v Miláně bude z obytných kontejnerů z Vizovic

Rubrika Novinky, Události - Autor: Janiule 19. prosince 2013

Odborná komise architektů vybrala v pátek 13.12.2013 v rámci veřejné soutěže na realizátora pavilonu České republiky na EXPO 2015 Milán vítězný návrh. Budovu vyrobí a postaví vizovická firma KOMA MODULAR CONSTRUCTION podle architektonického studia Chybik+ Kristof Associated Architects. Celkové náklady na stavbu, údržbu a demontáž budovy bez vnitřní expozice a provozu činí 69.950.000 korun.

Na vítězném návrhu porotu, kterou tvořili architekti Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, Michael Klang, Vladimír Soukenka a David Vávra, oslovilo nápadité využití modulů, které umožňují snadnou stavbu i rozebrání pavilonu, propojení exteriéru a interiéru budovy, recyklovatelnost použitého materiálu a zakomponování vodní plochy do okolního prostoru. Je tedy zřejmé, že variabilita a možnost sekundárního využití obytných kontejnerů byla pro porotu důležitým aspektem. To ostatně potvrdil i generální komisař Jiří František Potužník, který pro Českou televizi vysvětlil že „ zhotovitel zvažuje, že po EXPO pavilon demontuje, převeze do republiky a chce nabídnout k užívání například jako mateřskou školku.“ Recyklovatelnost stavby tak zjevně bylo jedno z hlavních kritérií, které mělo vliv na výsledek soutěže. Téma půlroční výstavy totiž zní: Potraviny pro planetu, energie pro život.

Společnost KOMA MODULAR CONSTRUCTION, původní česká společnost, je v České republice průkopníkem modulární výstavby a tímto úspěchem potvrzuje své dominantní postavení na českém modulárním trhu. Již řadu let v České republice popularizuje oblast modulární architektury a to nejen v architektonické obci, ale také v široké veřejnosti. Mezi její popularizační aktivity patří mimo jiné i architektonická soutěž „Modulární architektura“, ze které vzešla spolupráce s architekty ze studia Chybik+ Kristof Associated Architects. Toto studio se již minulý rok stalo pro společnost KOMA dvorním architektonickým studiem.

„Celých 20 let se snažíme o sdělení, že obytné kontejnery nejsou jen nehezké holobyty, ale že se jedná o vysoce efektivní a variabilní výstavbu, která může být také krásná. Modulární architektura je v Západní Evropě, Japonsku, či v Severní Americe velmi atraktivní oblastí architektury, která svoji podstatou umožňuje velmi netradiční řešení. Svojí variabilitou a „rozebíratelností“ umožňuje stavby relativně lehce přemisťovat, měnit jejich původní uživatelské poslání, či realizovat tzv. domy rostoucí v čase“ vysvětluje Stanislav Martinec, ředitel společnosti KOMA.

A u tohoto bodu se opět setkávají cíle společnosti KOMA a záměru vyhlašovatelů soutěže. Recyklovatelnost využití obytných kontejnerů je svým způsobem identitou modulární výstavby. Navíc KOMA jde v těchto záměrech ještě dále, neboť již v roce 2009 zavedla do své výroby nízkoenergetické velkoformátové moduly řady Comfort, ze kterých lze stavět nízkoenergetické stavby. „ Co se týče nízkoenergetického modulární stavění, jsme první společností, která realizovala na území České republiky nízkoenergetickou modulární školku“ objasňuje Martin Hart, marketingový ředitel společnosti. Jedná se o firemní školku francouzské společnosti Lapp Kabel v Otrokovicích.

Pavilon EXPO v Miláně tak bude reprezentovat původní českou modulární architekturu, která snese to nejnáročnější srovnání s ostatními pavilony.