Press Release

Transcend StoreJet 25M3 [Recenze]

Rubrika Hardware / IT, Recenze - Autor: Bob 24. září 2015

Určitě už se to stalo všem, co mají externí disk a nosí ho stále sebou, že vytahujete notebook z brašny a vidíte, jak váš externí disk padá k zemi. V tom okamžiku už nic neuděláte a jen doufáte, že jsou hlavičky disku správně zaparkované a že vaše drahocenná data přežijí.  Ideálním řešením jsou externí SSD disky, ale ta jsou na zálohu většího objemu dat nad 512GB poměrně nákladná záležitost, a tak nezbývá než svá data chránit jinak. Proto jsme se dnes podívali na disk od společnosti Transcend konkrétně na externí disk StoreJet 25M3.

StoreJet 25M3 se vyrábí v několika kapacitách a ve dvou barvách, šedé a světle modré, taková šmoulí barva J. Nám se do redakce dostal právě tento šmoulí disk v kapacitě 2TB a byli jsme překvapeni, že je ta barva opravdu pěkná, i když vhodná spíše pro teenagery nebo dívky, pánům doporučíme spíše šedé provedení.  Navzdory barvě je však disk spíše armádní speciál, splňuje totiž drop-testy dle norem americké armády MIL-STD-810G 516.6. Disk je na první pohled robustnější než dnes běžně prodávané disky v „business“ designu. Jeho rozměry 129.5 x 82.4 x 20.4mm jsou o pár milimetrů větší než například u kompaktního Western Digital Elements Portable, který má rozměry 111 x 82 x 15mm. Rozhodli jsme se proto podívat i dovnitř.

Storjet 25m3Disk se skládá ze tří ochranných vrstev než, se dostanete k samotnému 2,5“ HDD. První vrstva je gumové pouzdro, které se ovšem nesundává a slouží primárně jako protiskluzová ochrana, aby nedošlo k nechtěnému sklouznutí disku. Při tloušťce přibližně 1mm je však i tlumičem nárazů a chrání hlavně pevný plastový skelet, který v sobě ukrývá disk uložený do jakéhosi gumového rámečku sloužícího jako tlumič nárazů a otřesů. Ten je vyroben z měkčeného silikonu a tlumí tak bezprostředně i větší nárazy. Vše je skvěle zpracováno sedí opravdu na těsno.

Disk je již samozřejmě vybaven rozhráním USB 3.0 a nabízí tak rychlé přenášení dat. Oproti standardnímu USB 2.0 je tak přibližně 10 rychlejší, ale díky zpětné kompatibilitě ho je možné použít i pro připojení právě k USB 2.0.

Disk je dodáván včetně kabelu USB3.0 a softwaru Transcend Elite pro správu dat, které také umožňuje spustit zálohování dat stisknutím tlačítka umístěného na disku.

Transcend StoreJet 25M3 s cenou okolo 2900,- za testovanou 2TB variantu je rozhodně zajímavou volbou. Cena je srovnatelná s konkurencí, nabízí však výrazně větší ochranu disku a software pro správu dat. Vykoupené je to o něco většími rozměry, ale ani tak není největším obříkem ve své třídě, a proto si myslíme, že si tento disk zaslouží místo v naší brašně na cesty.
Graf ceny produktu Transcend StoreJet 25M3 2TB, 2.5“, USB 3.0, TS2TSJ25M3 poskytuje server Heureka.cz